WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania istria

W świecie wyzwań i tajemnic. Top 5 atrakcji dla całej rodziny

Partner wydania istria
Błękitne laguny, jaskinie i mnóstwo atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku – to wszystko sprawia, że półwysep Istria jest rajem dla rodzin oraz grup przyjaciół. Chcecie przeżyć prawdziwą przygodę? Koniecznie odwiedźcie te miejsca!

Istria to największy półwysep na północnym Adriatyku. Zdecydowana większość tego terenu należy do Chorwacji. Turyści uwielbiają to miejsce głównie ze względu na przejrzyste wody, piękne plaże i cudowne krajobrazy. Wyjątkową atrakcją jest wyprawa do serca tego miejsca, z dala od morskich brzegów. Można tu odkryć kamienne wioski jak z filmów kostiumowych, poszukać w lesie trufli i zgłębić tajniki głagolicy – najstarszego pisma Słowian. Oczywiście to niejedyne perełki, które czekają w Istrii. Oto propozycje dla fanów ekstremalnych wrażeń.

Zjazd na linie w Pazin

Źródło: materiały partnera

Przyznać trzeba, że Pazin ma dość nietypowe położenie. W samym środku miejscowości teren opada nagle 120-metrową przepaścią Jama Fojba – stąd też nazwa Pazińska Jama. Obszar ten jest na tyle głęboki, że w środku śmiało można by umieścić kościół i jeszcze kilka innych zabytków.

Duża dziura została utworzona przez rzekę Pazinčicę, której wody przez stulecia drążyły skałę. Strumień wpada pod ziemię i płynie pod miastem, gdzie tworzy dwa podziemne jeziorka w jaskiniach.

Będąc w Pazin, koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce z poziomu tyrolki o nazwie ZipLine Pazinska Jama. Punkt startowy do zjazdów mieści się po drugiej stronie wąwozu, nad którym stoi zamek. Chętni mają do wyboru różne warianty zjazdu, np. dwa odcinki po 80 m, które pokonujemy z prędkością 30 km/godz. Nieco trudniejsza i cięższa przeprawa prowadzi do podnóża murów zamkowych – wtedy jedziemy z prędkością ok. 40 km/godz. Najdłuższy odcinek liczy aż 280 m i ciągnie się od zamku do punktu widokowego – Jules Verne.

Sekrety zamku w Svetvinčent

Na wybrzeżu Adriatyku nie brakuje monumentalnych murów, wież i zamków. Jednym z najsłynniejszych jest zamek Morosini-Grimani w miejscowości Svetvinčenat.

To malownicze miasteczko znajduje się w głębi południowej części Istrii, w połowie drogi między Pulą i Rovinj. Do końca XVIII w. w tym rejonie mieszkało sporo szlachty weneckiej. Najbardziej znacząca była rodzina Crimani di San Luca – to oni zbudowali zamek składający się z trzech wież, dużych rezydencji i wysokich murów otaczających całość. Odwiedzając go, można w magiczny sposób przenieść się do świata rycerzy i alchemii, a wszystko za sprawą multimedialnej wystawy, kolekcji starej broni i pobliskiego domu czarownicy Mare.

Co więcej, czeka tu na nas gra typu escape room, która obejmuje cały zamek. Mury Morosini-Grimani skrywają tajemnicę nieznanego rycerza i zagadkę, której na razie nikt nie był w stanie rozwiązać. Chcecie być pierwsi? Wobec tego zbierzcie swoją drużynę i spróbujcie rozszyfrować tajną wiadomość zapisaną na kamieniu.

Szaleństwo w parku wodnym

Ideą wspólnych wyjazdów jest zadbanie o potrzeby każdego z rodziny. Co, gdy jedni wolą relaks, a inni maksimum wrażeń? Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wizyta w aquaparku Istralandia. Na jego terenie znajduje się 20 różnych zjeżdżalni wodnych (w tym 27-metrowa odkryta), trzy duże baseny, wielopoziomowe skocznie, a także wodny plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej i korty tenisowe. Turyści mogą też skorzystać z raftingu wieloosobowymi łodziami pontonowymi oraz strefy basenów z hydromasażem. Dla dzieci przygotowano duży basen z wyspą i statkiem piratów, a także kolorowy plac zabaw ze strefą spryskiwaczy wodnych.

Ciekawą alternatywą dla wypoczynku na plaży jest też wodny park Aquacolors Poreč. Różne kształty zjeżdżalni i te zamknięte przypominające rurki oraz basen ze sztucznymi falami to tylko część atrakcji, których można się tu spodziewać.

A co z jedzeniem i pamiątkami? W aquaparkach znajdziecie bary szybkiej obsługi, restauracje oraz fantastyczne sklepiki.

W krainie prehistorycznych gadów

Źródło: materiały partnera

To dopiero gradka dla wielbicieli "Jurrasic World"! Jeśli wasze pociechy są fanami przodków zwierząt, koniecznie zajrzyjcie do Parku Dinozaurów Funtana.

Spacerując po parku pośród chorwackich skał i lasów, można zobaczyć figury aż 80 gatunków pradawnych gadów w naturalnej wielkości. Wrażeniom wizualnym dodatkowo towarzyszą dźwięki wydawane przez dinozaury. Trzeba przyznać, że robi to ogromne wrażenie na zwiedzających.

Teren rozciąga się w taki sposób, że dinoprzyjaciół można spotkać praktycznie na każdym kroku. Ciekawą atrakcją są także mosty linowe nad wąwozem oraz stawy z prawdziwymi żółwiami.

Park podzielony jest też na strefy rozrywki. Oznacza to, że poza dinozaurami znajdziecie również inne atrakcje, takie jak trampoliny, place zabaw, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód czy kolejki linowe i wagonikowe. Będziecie mogli uczestniczyć w pokazie na zamkniętej arenie, a wasi mali archeolodzy wezmą udział w warsztacie, gdzie nauczą się wydobywać kości dinozaurów i badać prehistoryczne morskie stworzenia. Z pewnością zadajecie sobie pytanie, czy te wszystkie atrakcje są dodatkowo płatne? Wszystko jest w cenie biletu, można więc śmiało z tego korzystać.

Obserwacja nieba na wzgórzu Tičan

Tičan to miejsce, w którym odbywa się ciekawy festiwal Astrofest. W dniu przesilenia letniego miłośnicy astronomii spotykają się na wzgórzu, w pobliżu Višnjan, obok starego kościoła św. Panteleona i repliki starożytnego monolitycznego obserwatorium.

Z najkrótszym dniem w roku wiąże się mnóstwo legend oraz wierzeń mistycznych. Nasi przodkowie oznaczali swoją pozycję na podstawie położenia niektórych ciał niebieskich. Jak widać, do tej pory obserwowanie nieba i gwiazd wciąż ma swój urok.

Całonocny program Astrofest to połączenie muzyki i niesamowitej atmosfery. Rozpoczyna się wraz z zachodem słońca, a kończy o poranku, w rytmie bicia bębnów. W trakcie imprezy rozpalane są rytualne ogniska, a według starożytnych wierzeń Ziemię odwiedzają wróżki i elfy. Festiwal ten jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, które przyciąga uwagę fanów kosmosu i hipnotyzującej muzyki. Niebo w Tičan warto też obserwować w pozostałe dni roku.

Gotowi na niezapomniane wakacje? Jedno jest pewne, spędzając czas na półwyspie Istria, nie będziecie się nudzić!